Informace budou průběžně doplňovány dle skutečnosti či dle dostupných znalostí.
Asfalty - smlouva o dílo zahrnuje pouze povrchovou úpravu komunikací v rozsahu rýhy pro uložení potrubí, plus patnáct centimetrů na zámek. Veškeré asfalty mimo toto určení byly smluvně dořešeny dodatkem č.3. Rádi bychom opravili všechny místní komunikace, bohužel v tuto chvíli by náklady byly velmi vysoké, pokud by obec použila jen svoje prostředky. V příštích letech požádáme o dotace např. MMR, kde je možnost až 80% příspěvku od státu, o toto není možné žádat v případě poškození povrchů následkem zhotovení kanalizace či vodovodu.
ČOV - čistírna odpadních vod je postavena v jižní části obce v nejnižším výškovém bodě. Čistírna je biologická, připravena zvládnout 500 obyvatel.
Dešťová kanalizace - dešťová kanalizace v žádném případě nesmí být připojena do splaškové kanalizace. Pokud toto bude zjištěno kouřovou zkouškou, majitel nemovitosti s připojenou dešťovým svodem obdrží pokutu.
Kanalizační řád - kanalizační řád připravuje dodavatel technologie ČOV, po dokončení bude celý ke stažení.
Napojení obyvatel - k napojení obyvatel může dojít až po kolaudaci celé stavby. Z důvodu změny trasy stoky A1 jsme požádali o změnu termínu dokončení stavby na 30.4.2021. Předpokládáme, že kolaudace a možnost připojení bude před tímto termínem, je to však závislé na počasí během zimy. Obyvatelé si mohu začít připravovat připojení již před termínem dokončení, pokud jim to podmínky dovolí a konečné propojení kanalizace provést až po kontrole přípojky stavebním výborem zastupitelstva.
Přípojky - přípojky jsou soukromé a jejich zhotovení je povinností majitele připojené nemovitosti. Změnou podmínek programu před podáním žádosti o dotaci se náklady na veřejnou část přípojek staly uznatelnými náklady a bylo možné žádat dotaci i na tuto část stavby. Dotace se však týkají pouze jedné přípojky v délce 3,5 m ke každému číslu popisnému, pokud se obyvatel napojí na splaškovou kanalizaci. Z tohoto důvodu obec nemůže vybudované přípojky, jejichž náklady jsou částečně uznatelné pro přidělení dotace, prodat vlastníkům nemovitosti. Příspěvek evropské unie je pouze cca 63% z nákladů na průměrně 3,5 m přípojky, Obec Voleč hradí v celém rozsahu všechny přípojky k nemovitostem, které se napojí, bez ohledu na to, zda jsou z důvodu složitosti terénu či vývodů potřeba přípojky dvě. Přípojky, které jsou součástí smlouvy o dílo (tj. byl na ně na žádost obce vypracován projekt) a jsou pouze přípravou k budoucí stavbě či připojení nejsou součástí dotace. Zastupitelstvo obce schválilo cenu za tuto přípojku ve výši průměrných nákladů na 7.000 Kč. Jedná se o přípojky k dosud prázdným parcelám, zahradám apod. Po dokončení stavby Obec Voleč vyfakturuje náklady na toto dílo.
Splašková kanalizace - kanalizace v naší obci využívá zejména gravitaci. Obsahuje 5 900 m potrubí v hlavních řadech. Veřejná část přípojek je 1000 m dlouhá, soukromá část 2000 m. Ze severní části obce je nutné použít výtlak k odbočce na Kasalice, kde je napojen na stoku A. Čerpací stanice je umístěna u vodní nádrže. Většina přípojek je gravitačních, několik bylo nutné napojit tlakově.
Stočné - vzhledem k častému využití soukromých studní v obci bude stočné paušalní ve výši dle skutečných nákladů za uplynulý rok. Stočné se bude určovat vždy ke konci roku na rok příští. Předběžný předpoklad je 40 Kč/m3. Odběr bude dle směrných čísel podle vyhlášky č. 120/2011.
Terénní úpravy - terénní úpravy proběhnou z větší části až po ukončení všech výkopových prací.
Tlakové přípojky - Splašková kanalizace je v celé obci gravitační, přesto ekolik přípojek není možné gravitačně vyřešit. Zastupitelstvo obce Voleč odsouhlasilo financování technologie soukromých částí tlakových přípojek, cca 40 tis. Kč na jednu tlakovou přípojku. Připojení na elektrickou síť, výkop a potrubí je součástí nákladů majitele nemovitosti. Tlakové přípojky budou součástí dodatku o dílo ve chvíli, kdy bude specifikován jejich počet, dle pokračování stavby. Protože technologii bude dodávat firma T4Building s.r.o., bude vhodné, aby vybudovala celou tlakovou přípojku.
Třídeň - vzhledem ke změně trasy a délce stoky kanalizace bylo nutné požádat o změnu stavby před dokončením. Než celý proces proběhne je nutní zastavit práce na stoce A1 vedoucí do Třidně. Stavební práce budou dále pokračovat dle povětrnostních podmínek po Novém roce.
Zkušební provoz - zkušební provoz bude trvat rok, během této doby musí být připojeni všichni budoucí uživatelé. Ve zkušební době nebude vybíráno stočné. Provoz ČOV se stabilizuje.
Závěrem - závěrem chci Vám všem poděkovat za trpělivost a pochopení pro ztížené podmínky v obci během celé stavby. Chápu, že mnohdy bylo složité skloubit vlastní priority s nutnými omezeními během stavby. Prašnost, všudypřítomné bláto, zvýšený provoz, museli jsme se s tím potýkat všichni míň či víc, dle místa bydliště. Je to téměř za námi, teď již bude líp.
První doložená písemná zmínka o Volči pochází z roku 1398. Nejstarší známí držitelé Volče jsou: Mareš a Jan z Vyšehněvic, Johanka z Hustířan, Kunát ml. z Dobřenic, Vojtěch z Pernštejna a od r. 1560 Komora Království českého. Od této doby známe počet usedlostí (16) – byla zde i krčma s lázní – jména majitelů, výši daní i povinnou vojenskou výzbroj. V době 30leté války (1620-1650) byla
vesnice vojsky vydrancována a vypálena, mnohé grunty srovnány se zemí. Ještě ve stol. 18. obklopuje Voleč soustava rybníků a rozlehlé lesy sahají až k obci.Rozkvět vsi nastal koncem 19. století. V té době je postavena škola, zřízena knihovna, kampelička a zakládají se mnohé spolky, hraje se divadlo. V roce 1890 má Voleč 63 čp. a 495 obyvatel, které živí zemědělství. Vysušují se rybníky, ustupují