Obec Voleč
Obec Voleč
obec Voleč

Jak pečovat o respirátory a jak nenaletět při jejich koupi

Užitečné informace pro všechny, kteří musí dle nového nařízení vlády používat respirátor

KN95 není FFP2: Jak nenaletět při koupi respirátoru a jak s ním zacházet, aby vydržel co nejdéle

Respirátor není zrovna laciná záležitost. Poradíme vám proto, jak se o něj starat, aby vám déle vydržel, ale hlavně jak vybrat ten opravdu funkční. Ať už máte zásoby respirátorů doma nebo se nějaké pokoušíte narychlo sehnat, ověřte si před koupí nebo použitím jejich certifikaci. Zjednodušeně řečeno jde o kód, který má každý respirátor vyražený na vnější straně.

FFP2 chrání před viry lépe než KN95 nebo N95

Pokud tam naleznete pouze normu KN95 nebo N95, vězte, že nejde o respirátor třídy FFP2, ač se vám třeba výrobce snaží tvrdit něco jiného. Respirátor s uvedeným kódem odpovídá čínské normě KN95, respektive americké N95, které mají na respirátory jiné nároky než evropská norma EN 149:2001 + A1:2009.

Zatímco v Evropě testují laboratoře respirátory na propustnost krychlových i kulových částic, ty čínské a americké jen na krychlové. Zní to možná banálně, ale je vědecky dokázáno, že aerosol obsahující koronavirus odpovídá svým tvarem spíše kouli.

Že jde skutečně o respirátor třídy FFP2, poznáte podle toho, že na jeho vnější straně bude vyražený kód EN 149:2001 + A1:2009.  Tedy potvrzení toho, že splňuje evropskou normu. Pak jde o opravdu ověřenou ochranu proti covidu. Filtrační účinnost takového respirátoru by měla přesahovat 94 procent.

Jak prodloužit životnost respirátoru FFP2

Respirátor FFP2 vás na rozdíl od podomácku vyrobené roušky vyjde mnohem dráž. Proto by byla škoda ho hned po prvním použití vyhodit. Oficiálně se sice jedná o jednorázovou pomůcku, ale opakované použití je podle odborníků za určitých podmínek možné. Maximálně však pětkrát po čtyřech až osmi hodinách.

Viry jsou citlivé na UV záření, takže pokud vlastníte UV lampu, máte vyhráno. „Kdo má UV lampu, popřípadě takzvané horské sluníčko, může respirátor osvítit z každé strany tři minuty,“ stojí na stránkách Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Další možností je respirátor ošetřit chemicky. A to buď dezinfekčním prostředkem na plochy na bázi ethanolu (roztok nastříkáme na respirátor a necháme usušit) nebo ho můžete ponořit na půl hodiny do roztoku Sava a vody (10 ml Sava na 1 litr vody), poté opláchnout a opět nechat oschnout.

Poslední možností je dát respirátor na několik desítek minut sterilizovat při teplotě 70 °C do horkovzdušné trouby. Ošetření v mikrovlnné troubě se naopak nedoporučuje kvůli riziku vzplanutí.

Kdy respirátor FFP2 zlikvidovat

Pokud je respirátor znečištěný tělními tekutinami, zvlhne, dobře nepadne nebo se v něm obtížně dýchá, je nejvyšší čas ho vyhodit.

Datum vložení: 24. 2. 2021 12:52
Datum poslední aktualizace: 24. 2. 2021 13:00
Autor: Ing. Soňa Machurová

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
déšť 16 °C 6 °C
pátek 29. 3. polojasno 16/4 °C
sobota 30. 3. skoro jasno 21/8 °C
neděle 31. 3. polojasno 20/10 °C

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Znak

O naší malebné obci

První doložená písemná zmínka o Volči pochází z roku 1398. Nejstarší známí držitelé Volče jsou: Mareš a Jan z Vyšehněvic, Johanka z Hustířan, Kunát ml. z Dobřenic, Vojtěch z Pernštejna a od r. 1560 Komora Království českého. Od této doby známe počet usedlostí (16) – byla zde i krčma s lázní – jména majitelů, výši daní i povinnou vojenskou výzbroj. V době 30leté války (1620-1650) byla

Foto Mapa