V sobotu 5. března 2011 v 10 hodin se vydal již po jedenácté masopustní průvod Volčí. Za krásného počasí na téma "cikáni táhnou přes Voleč" se vydala skupina masek doprovázená českou dechovkou a koňmi s cikánským vozem na masopustní cestu. Nechyběly tradiční masky jako ceremoniář, nevěsta a ženich, mlynář, skupina cikánek s cikánem, 4 medvědi-z toho 3 přespolní z večerníčku od pana Chaloupka/starosta z obce Veselí s kolegy/, vojáci ve starých uniformách, skupina zvířátek-děti z Přelouče a samozřejmě nechyběl pan Vosáhlo z Přelouče jako indián s kánoí. Mezi přihlížejícími nechyběl pan Ing. Roman Línek, zástupce hejtmana Krajského úřadu v Pardubicích, paní senátorka Mgr. Horská, bývalý učitel Josef Liška a ostatní místní a přespolní diváci. Bylo připraveno bohaté občerstvení pro všechny. Kolem 15. hodiny se průvod vrátil a na dvoře Oú byl vojáky a ochrankou romů zastřelen medvěd a v kulturní místnosti došlo k vyhodnocení průvodu s tím, že tato tradice by se měla udržovat a pokračovat v ní. Obecní zastupitelstvo děkuje všem, kdo se na této akci podílel, protože vše se uskutečňuje ve volném čase občanů.
Domácí přípravy je nutné ukončit před desátou hodinou a nezameškat zahájení. Naše starostka paní Květa Heřmánková uděluje oficiální povolení masopustnímu průvodu k tradičnímu masopustnímu reji. Jako každý rok byly návštěvy vítány tradičními výbornými koláčky od paní Stanislavy Hrůšové, koblížky od paní Zdeňky Antochové a cukrovím od paní Jaroslavy Černohlávkové.
A hajdy, může to začít. V čele průvodu vykráčel náš ceremoniář pan Jindřich Kos. Své úlohy, se zhostil se vší vervou a dobře. Přestrojit za masku chce i odvahu. Nikdy se nedá odhadnout počasí, ani výběr špiritusu v jednotlivých domácnostech a navíc převleky si vyžadují i notnou dávku herectví. Co třeba taková tradiční maska, medvěd a jeho principál. Už při zahajovacím projevu ukázali, že jsou sehraná dvojka a o legraci, že nebude nouze. Jmenovat bych mohla další a další. Myslím si, že fotky, a video, které natáčel pan Jiří Strnad, mluví za vše.
Dobrou práci odvedli i výběrčí daní, letos p. Tomáš Vaníček, Vojta Kratochvil, Jarda Škrach a Honza Cízler. Vždyť v obsahu jejich kasiček je úspěšnost celého průvodu. Letos jsme měli průvod obohacen i o doprovod dvou indiánů v sedlech a jednoho kovboje na koni.
Byl to již sedmý ročník. A byl opět vydařený, to si myslím já, jako přímá účastnice. Uspořádání průvodu předcházela dost živá diskuse o jeho konání. Nakonec bylo rozhodnuto o zachování tradice, kterou jsme před lety nastartovali.
Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kteří se účastnili na přípravách masopustního průvodu. Dále bych chtěla poděkovat všem hasičům, kteří se nám starali o zdárný průchod naší, bohužel hodně frekventované, silnice.
A poděkovat bych chtěla především všem maskám za odvahu, neboť dát si u každého domu jiný šnaps a zdárně doprovodit medvěda k jeho zastřelení, je obrovská výdrž a statečnost, kterou je potřeba ocenit. A oceněna byla alespoň gulášem, pivkem nebo párkem a limonádou, každý si mohl vybrat, na co ještě jeho síly stačily.
K tanci při masopustním průvodu nám hrála kapela pana Fořta z Přelouče a navečer se nám o zábavu postaral pan Pavel Musil, děkujeme. A co napsat na závěr, budeme se těšit na osmý ročník, který je příští rok před námi.
Za pořadatele Milena Škrachová
První doložená písemná zmínka o Volči pochází z roku 1398. Nejstarší známí držitelé Volče jsou: Mareš a Jan z Vyšehněvic, Johanka z Hustířan, Kunát ml. z Dobřenic, Vojtěch z Pernštejna a od r. 1560 Komora Království českého. Od této doby známe počet usedlostí (16) – byla zde i krčma s lázní – jména majitelů, výši daní i povinnou vojenskou výzbroj. V době 30leté války (1620-1650) byla
vesnice vojsky vydrancována a vypálena, mnohé grunty srovnány se zemí. Ještě ve stol. 18. obklopuje Voleč soustava rybníků a rozlehlé lesy sahají až k obci.Rozkvět vsi nastal koncem 19. století. V té době je postavena škola, zřízena knihovna, kampelička a zakládají se mnohé spolky, hraje se divadlo. V roce 1890 má Voleč 63 čp. a 495 obyvatel, které živí zemědělství. Vysušují se rybníky, ustupují