Obec Voleč

odkalování vodovodního řadu,
bioodpad,
Provoz ČOV a kanalizace

Zastupitelstvo obce Voleč zve všechny spoluobčany i přespolní po dlouhém nepříznivém období na Volečskou pouť a dětský den konaný v sobotu 25.června od 13 hodin na velkém hřišti. Od jedné hodiny budou probíhat dětské soutěže, k dispozici budou pouťové atrakce, například skákací hrad, bungee trampolínky, kolotoč. Ve tři hodiny zahraje divadélko pro děti, ve čtyři hodiny začne hrát dechová hudba a v šest bude hudební produkce pokračovat diskotékou. Občerstvení je zajištěno.

Zastupitelstvo obce Voleč rozhodlo, že bioodpad vzniklý na katastru obce bude shromažďován v kontejnerech a to ve stávajícím kontejneru v severní části obce a to tráva a listí, ve dvou nových kontejnerech pouze větve do průměru 8 cm, ty budou umístěny v severní části obce zatím provizorně a po vyrobení nových kontejnerů i v jižní části obce.

Informace k provozu čistírny odpadních vod a kanalizace, máme za sebou roční zkušební provoz ČOV. Vše zatím probíhá dle předpokladů, je připojeno 90 procent obyvatelů obce, všechny provozovny a firmy ve Volči. Připojování probíhalo bez zásadních problémů, za což Vám všem mnohokrát děkuji. Na konci měsíce června Vám budou vystaveny faktury a dle Vašeho požadavku vloženy do schránky nebo zaslány e-mailem. Před samotným odesláním faktury Vám zašlu do konce příštího týdne zkušební zprávu, k ověření Vaši e-mailové adresy, prosím na tuto zprávu odpovězte, případně nám oznamte, že Vám zpráva nedorazila. Děkujeme. Stočné je určeno dle ročních provozních nákladů čističky. Náklady jsou tvořeny z větší části platbami za elektrickou energii a náklady na odvoz kalu. Náklady a tím i stočné se bude zvyšovat pokud ČOV nebude fungovat optimálně. Minulý týden v neděli 5.června od 17:30 do 18:00 hodin nateklo do čistírny neobvykle veliké množství kalu, asi 15 m3, na což není při běžném provozu připravena, naštěstí nebezpečnému snížení stavu kyslíku v nitrifikační nádrži zabránily dmychadla řízené kyslíkovou sondou, ovšem za cenu zvýšeného provozu a tím i zvýšeného odběru el. energie a samozřejmě zvýšením budoucí platby ČEZu ve vyučtování. Pokud by se toto nepodařilo podchytit, mohly by zahynout bakterie a nové naočkování je mnohonásobně dražší. Do ČOV je zakázáno nárazově čerpat větší množství kalu, v lepším případě se s tímto snoubí vyšší náklady na provoz, v horším podstané zvýšení stočného pro příští rok.

Dle Vodního zákona 254/2001, novelizovaného v roce 2020, dle §36 odst. 8) Kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce, je povinen zajišťovat jejich zneškodňování odvozem na čistírnu odpadních vod a na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí předložit doklady o odvozu odpadních vod za období posledních dvou kalendářních let. Odvoz může provádět pouze provozovatel čistírny odpadních vod nebo osoba oprávněná podle živnostenského zákona 23). Ten, kdo provede odvoz, je povinen tomu, kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce, vydat doklad, ze kterého bude patrno jméno toho, kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce, lokalizace jímky, množství odvezených odpadních vod, datum odvozu, název osoby, která odpadní vodu odvezla, a název čistírny odpadních vod, na které budou odpadní vody zneškodněny.

Buďte prosím ohleduplní k ostatním spoluobčanům a nezvyšujte nezodpovědným jednáním výši stočného. Děkuji.

Datum vložení: 15. 6. 2022 18:17
Datum poslední aktualizace: 15. 6. 2022 18:19
Autor: Ing. Soňa Machurová

Život v obci